Erzurum
0506 900 04 00
sellcuk@yahoo.com

Kombi montajı nasıl yapılır?

Erzurum Kombi Bakım ve Tamir Servisi

Kombi montajı nasıl yapılır?

Kombi montajı nasıl yapılır?

Kombi montajı, gaz dağıtım kuruluşunun belirlediği kurallara uygun olarak tesisat ve baca bağlantılarının sertifikalı personel tarafından yapılmasıdır. Sertifikalı bir firma personeli tarafından yapılan montaj, hem mal hem de can güvenliğiniz için hayati önem taşımaktadır.

Kombi Nereye Monte Edilmemeli?

 • Açık balkona monte edilmemeli (edilecek ise cihaz dolap içine alınmalı ya da borulara izolasyon yapılmalı),
 • Koridorlara monte edilmemeli,
 • Apartman boşluğuna monte edilmemeli,
 • Ocak gibi ürünlerin üstüne monte edilmemeli,
 • Patlayıcı maddelerin bulunduğu ortamlara monte edilmemeli,
 • Islak zemin olmayan yerlere (tahta gibi) monte edilmemeli,
 • Kombi hermetik ise bacanın uzun olmayacağı bir mesafeye monte edilmemelidir,
 • Alt kısımda elektrik prizi ya da sigorta var ise monte edilmemelidir,
 • Altında, üstünde, sağında ya da solunda müdahale edemeyecek özellikte olan yerlere monte edilmemelidir

Kombi Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu konuda dikkat edilmesi gereken şey işin uzmanından yardım almaktır. Montaj uygulaması proje gereğince yapılmalıdır. Uygun görülen sağlam bir duvara monte edilmelidir. Montaj öncesinde tesisat döşendiği için tesisata uygun bir montaj işlemi uygulanmalıdır. Kombi içerisinde yer alan baca seti kullanılmalı, harici durumlarda cihazın özelliklerine uygun çalışmasına engel olmayacak şekilde baca uzatma ya da kısaltma uygulamaları yapılmalıdır.

 • Ortamda asit buharı bulunmamalıdır.
  Kombi montajının yapılcağı yerde patlayıcı bulunmamalıdır.
  Binaların ortak kullanım alanları merdiven boşlukları, koridor, aydınlık boşluğu gibi alanlara kurulum yapılmamalıdır.
  Donma tehlikesi olan yerlere yapılmamalı ve kapalı olan yerlere montaj yapılmalıdır.
  Doğalgaz tesisatının tüm testleri başarıyla yapılmış olmalı.
  Montoj yapılan yer ateşe dayanıklı bir duvar olmalıdır.
  Dolap içine montaj yapılabilir ancak 10 cm boşluk bırakılmalıdır.
  Radyöter, ocak, fırın, ısıtıcıların yanına veya üstüne montaj yapılmamalıdır.
  Cihaz montajının yapılacağı yerde tesisat uzmanı bir ekip tarafından, bağlantılarının tamamının eksiksiz yapılmış olması gerekir.
 • Hermetik Kombilerde Montaj İşlemi; 160 m² altında olan tüm daire ve iş yerlerine montajı yapılabilir. Kombi içerisinde bulunan standart baca seti kullanılır. Hava akımını dışarıdan fan yardımı ile aldığından genelde mutfaklara monte edilir. Hava akım borusu camdan dışarı verilir. Balkona monte edilecek ise hava akım borusu dışarıya gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Ortamda menfez bulunması gerekmektedir. Yok ise mutlaka bulundurmalısınız.
 • Bacalı Kombilerde Montaj İşlemi; Bu uygulamada uzman yardımı almanız şarttır. Bacalı kombiler yalnızca baca çıkışı olan binalardaki dairelere monte edilebilir. Bacanın da iyi çekmesi şarttır. İyi çekmiyor ise çekiş gücü kuvvetlendirilmelidir. Yani baca temizletilmelidir. Metrekare olarak 160 altında olan dairelerde kullanılabilir. Ortam havasını kullandıkları için ortamın küçük olmaması gerekmektedir. Ortamda mutlaka menfez bulunmalı ve cam ya da pencere açık bırakılmalıdır. Montaj sonrasında bakımları ve baca kontrolleri sürekli yaptırılmalıdır. Baca mutlaka çelik olmalıdır. Bu işlemler için de uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 • Yoğuşmalı Kombilerde Montaj İşlemi; Büyük olan dairelerde kullanılmaktadır. Bu sebeple de montaj için dairenin 160 m² üstünde olması gerekmektedir. Montajı genelde mutfaklara da yapılabilir balkonlara da… Ebat olarak biraz büyük olduğundan genelde balkona montajı yapılmaktadır. Hava akım borusu mutfağa monte edildiğinde camdan dışarı verilmeli balkona monte edildiğinde dışarıya gelecek şekilde ayarlanmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir